Procedury obrazowania piersi powszechnie stosowane w diagnostyce USG piersi

USG piersi, zwane również USG piersi, to zastosowanie ultrasonografii medycznej do diagnostyki obrazowej piersi. Zastosowanie fal ultradźwiękowych w okolicy piersi celuje i niszczy nieprawidłowe narośla piersi w piersi, które w normalnych przypadkach są łagodne. Badanie piersi warszawa pod kontrolą USG lub mammografia to badanie diagnostyczne piersi, które może wykonać każdy pracownik służby zdrowia przy użyciu specjalnego urządzenia zwanego mammografią. Normalna pierś ma regularny zarys, dlatego badanie piersi pod kontrolą USG jest zwykle łatwe. Istnieją pewne warunki zdrowotne lub sytuacje, w których nie zaleca się wykonywania mammografii.

Jednym z nich jest sytuacja, w której pierś ma łagodny guz piersi. Guzy łagodne zwykle ustępują po kilku latach, ponieważ organizm naturalnie je eliminuje. Istnieje kilka metod przewidywania prawdopodobieństwa nawrotu raka piersi. Dwie najczęściej używane techniki to profil biochemiczny i technika obrazowania harmonicznego. Biopsja zwykle wskazuje, czy istnieje guz, który należy usunąć. Istnieją trzy rodzaje zabiegów chirurgicznych w przypadku guzów łagodnych, lumpektomii, mastektomii lub krioablacji.

Innym rodzajem zabiegu chirurgicznego stosowanym w celu usunięcia łagodnego nowotworu piersi jest technika rozwarstwienia węzłów chłonnych. Węzeł chłonny jest usuwany w celu zbadania proliferacji komórek w nowotworach piersi. W leczeniu raka in situ można zastosować terapię opartą na radioterapii. Jest to bardziej agresywne leczenie w porównaniu z poprzednimi technikami.

Inną procedurą wykrywania miąższu piersi jest rycina 15 / Echogeniczna procedura zmiany guzów lub liposukcja z przerzutami. Ta procedura wykorzystuje skupioną wiązkę światła o dużym natężeniu (ekscymery) do wypalenia tkanki bliznowatej znajdującej się w jamie piersi. Podczas zabiegu dochodzi do utraty pewnej ilości krwi, a skóra okolicy jest echogeniczna. Zabieg zwykle wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych. Mogą pojawić się powikłania, takie jak miejscowy krwiak, rzucawka, krwiak lub infekcja.

Inną procedurą wykrywania guzków piersi jest pierwsza metoda tylnej figury. Ta metoda dotyczy również nienowotworowych dużych guzków piersi, ale tylko z nieprawidłowymi. Procedura zwykle dotyczy dużych lub bardzo dużych guzków piersi, a nie normalnych guzków piersi. Metodę tę można również zastosować na grudkach znajdujących się poniżej powierzchni ściany klatki piersiowej.

W procedurze przedstawionej na fig. 13 cewnik balonowy wprowadza się do brodawki sutkowej i otaczającej tkanki, wykonując nacięcie w skórze okołootoczkowej. Odbywa się to w znieczuleniu miejscowym i pozostawia blizny. Możliwa jest również opcja leczenia opartego na napromienianiu w przypadku leczenia zmian guzów echogenicznych. Można również zastosować prześwietlenie klatki piersiowej.

Nowszą techniką diagnostyki nowotworów piersi jest technika tylnej fali akustycznej.

Metoda ta okazała się bardzo skuteczna w przypadku pacjentek z łagodnym nowotworem piersi. W przeciwieństwie do techniki echogenicznej, technika ta wykorzystuje fale radiowe do iniekcji. Fale radiowe indukują prądy elektryczne, które powodują uszkodzenie komórek, które prowadzi do wzrostu guza. Wewnątrz zmiany umieszcza się sondę akustyczną, która zapobiega jej rozszerzaniu się.

Cystadenoma, polipy endometrium i makromastia to dobrze zdefiniowane masy, które mają dobry stosunek tłuszczu do masy. Te stany można leczyć chirurgicznie. Leczenie tych cyst polega na ich usuwaniu, a także usuwaniu ich składników. Nowotwory leczone techniką z fig. 13 obejmują trójfosforan adenozyny (ATP), białko stosowane do skurczu mięśni; kortykosteroidy, które są lekami przeciwbólowymi; leupeptyna, która leczy wysokie ciśnienie krwi; oraz radiochirurgia, która polega na wycięciu części guza w celu złagodzenia guzków piersi.

Gruczolakowłókniaki i rak to dwa pozostałe typy narośli nowotworowych. Gruczolakowłókniak piersi występuje tylko u kobiet; obecność guzka wskazuje, że może to być gruczolakowłókniak. Rozmiar guza określa, czy jest on łagodny, czy złośliwy. Ta masa często rośnie na obszarach bogatych w tłuszcz. Opcje leczenia tego typu raka są podobne do tych w przypadku gruczolakowłókniaka.

Trzeci typ, zwany masą echogeniczną, nie może być uwidoczniony na mammografii ani tomografii komputerowej. USG lub USG to jedyny sposób na zdiagnozowanie tej masy. Termin echogeniczny odnosi się po prostu do „zawartego”. Nie oznacza to, że masa jest naładowana elektrycznie, ponieważ nie ma dopływu krwi i uważa się, że znajduje się ona w jamie brzusznej. Diagnozę ustala się, wykonując badanie fizykalne jamy brzusznej, biorąc pod uwagę takie czynniki, jak położenie brodawki i otoczki, zajęcie węzłów chłonnych oraz przepływ chłonki w tym obszarze. W rozpoznaniu tej masy może również pomóc zabieg medyczny zwany echokardiogramem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *