Zalety, zalecenia i wyłączenia przy rezonansie magnetycznym

Rezonans jest badaniem obrazowym co rusz stosowanym w diagnostyce. Umożliwia analizę całego organizmu czy też jego ustalonej części pod kątem stanu zapalnego, urazu czy procesów nowotworowych. Pacjent podczas badania spoczywa w wąskim tunelu automatu. Kiedy warto wykonać badanie, w jaki sposób się do niego przygotować?
W ramach diagnostyki obrazowej wykonuje się zwykle USG i RTG, dodatkowo również MRI. Wszystkie te badania posiadają wiele zalet ale i ograniczeń. Dlatego tak ważne jest uzupełnianie się ich razem, zwiększając możliwości na prawidłową diagnozę a później efektywne leczenie.
Potężnym pozytywem badania MRI jest uzyskanie precyzyjnych widoków z racji chociażby zastosowania kontrastów i obserwacji organizmu pod kilkoma płaszczyznami. Najnowszej generacji maszyny pozwalają analizować całe ciało, ale również jego poszczególne organy. Obrazowaniu podlegają tkanki miękkie, mięśnie, stawy, kości i układ nerwowy. Tak wielonarządowa analiza sprawdza się w badaniu procesów nowotworowych, guzów ale i analizie wielonarządowych obrażeń, identyfikowaniu i lokalizowaniu bólu różnego pochodzenia.
Obok wielu zalet i nieinwazyjnego charakteru badania MRI ten sposób posiada także wady. Kardynalną może być to, że rezonans magnetyczny warszawa jest badaniem statycznym, chory musi spoczywać w jego trakcie bez ruchu co utrudnia wykonanie badania dynamicznego bardzo ważnego przy schorzeniach choćby narządów ruchu. Niestety na wykonanie MRI w Polsce nadal czeka się nader długo. Szybciej osiągalne są zdjęcia rentgenowskie czy USG. Jest opcja wykonania rezonansu odpłatnie, koszt jednak to przeważnie kilkaset złotych za konkretny obszar ciała.
Rezonans magnetyczny warszawa nie wpływa negatywnie na organizm, aczkolwiek wyłączeni z tej metody są pacjenci z rozrusznikami serca, sztucznymi zastawkami czy neurostymulatorami. Do kontrastu podawanego w razie potrzeby w trakcie badania nie wskazane są różnego typu alergie.

Zalecenia do rezonansu

Po przeprowadzeniu dostępnych badań obrazowych i laboratoryjnych lekarz, dla pokrycia co do pierwotnej diagnozy, kieruje pacjenta na rezonans magnetyczny warszawa. Może to być rezonans całościowy ciała, głowy, jamy brzusznej czy miednicy, serca, kręgosłupa, klatki piersiowej, stawów i kości. Podstawowym wskazaniem bywa potwierdzanie schorzeń układu nerwowego, procesów nowotworowych, stanów po urazach tkanek miękkich, chorób naczyniowych, dysfunkcji układu kostno-stawowego, mięśni. Mogą to być m.in. dyskopatie kręgosłupa, stany zapalne bądź zanik mięśni, uszkodzenia więzadeł, obrzmienia kończyn, stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera, tętniaki, wady rozwojowe, stany zapalne mózgu, urazy głowy, choroby serca, układu krwionośnego, nowotwory.
Jak widać rezonans magnetyczny warszawa jest istotny w wykrywaniu dysfunkcji całego organizmu. W sytuacji gdy nie ma przeszkody do przeprowadzenia badania, poddany może mu być każdy, po dokonaniu ankiety.
Na samo badanie trzeba zgłosić się w wygodnym ubraniu bez metalowych elementów, nie wnosić kluczy, biżuterii, smartfona, kart i urządzeń elektronicznych, okazać dokument tożsamości, wynik poziomu kreatyniny (w razie potrzeby zastosowania kontrastu), przyjść na badanie bez posiłku, bez make-up, kosmetyków na włosach. Nie ma potrzeby odstawienia stale zażywanych leków.

Jak prześwietla rezonans?

Podczas rezonansu badany zamknięty jest w tubie. MRI wykorzystuje pole magnetyczne i fale radiowe. Skaner rezonansu wytwarza mocne pole magnetyczne oddziałujące na atomy wodoru i tlenu, dalej nadaje fale radiowe które po trasie znajdują na rzeczone atomy i na skutek zjawiska rezonansu komputer odczytuje informacje o konstrukcji organizmu, stworzyć komputerowy obraz. Fale radiowe czy pole magnetyczne nie są niezdrowe. Większe ryzyko niesie prześwietlenie RTG.
Badanie potrzebuje dyscypliny i cierpliwości od pacjenta, ale w nagrodę udostępnia precyzyjny obraz o wartości diagnostycznej. MRI może być przeprowadzany bez limitów, jedynie stanowić może ryzyko dla chorych z rozrusznikiem serca czy innymi metalowymi elementami w organizmie, jakie stanowią przeciwwskazania do rezonansu. Stąd tak istotny okazuje się wywiad i udzielanie szczerych odpowiedzi przed każdym prowadzonym badaniem czy zabiegiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *