Fala uderzeniowa. Wskazania. Fala uderzeniowa jest niezwykle skuteczną i nieinwazyjną metodą leczenia przewlekłych stanów i zespołów bólowych układu mięśniowo-szkieletowego. Fala uderzeniowa jest to fala mechaniczna działająca z dużą intensywnością na zmienione chorobowo tkanki. Korzystne efekty terapii falą uderzeniową widać już po 2-3 zabiegach. Terapię falą uderzeniową wykonuje się w odstępach od 5 do 7 dni. Wskazaniami do terapii falą uderzeniową są m.in.: ostrogi piętowe, zapalenie powięzi podeszwy stopy, zapalenia ścięgna Achillesa, wapniejące zapalenie ścięgna barku, zapalenie torebki stawu barkowego, zapalenia kaletki podbarkowej, zapalenia mięśnia podgrzebieniowego i nadgrzebieniowego, łokcia „tenisisty”, golfisty, cellulitis, zapalenia kaletki krętarzowej, czy haluksy.
Fala uderzeniowa Wskazania
Jednym ze wskazań zastosowania terapii falą uderzeniową jest ostroga piętowa. Ostroga piętowa to złogi wapniowe powstałe na kości piętowej w miejscu przyczepu rozcięgna piętowego. Przyczynia się do niej nadmierne obciążenie stopy, przebyte urazy, wiek, wady postawy. Ponadto noszenie nieprawidłowego obuwia, ograniczenie ruchomości stawu skokowego i otyłość. Powyższe czynniki prowadzą do degeneracji rozcięgna piętowego i przewlekłych stanów zapalnych w miejscu jego przyczepu do kości. Naderwanie poszczególnych włókienek rozcięgna z elementami kostnymi sprawia, że zaczynają tworzyć się złogi wapniowe, które sprawiają ból. W uśmierzeniu bólu pomocna będzie fala uderzeniowa (5 zabiegów), masaż poprzeczny rozcięgna i krioterapia. Przy zmianie bólu należy spróbować jonoforezy i biostymulacji laserowej.
Fala uderzeniowa Wskazania.
Zapalenie ścięgna Achillesa. Ścięgno Achillesa określane jest jako największe i najbardziej wytrzymałe ścięgno w ciele człowieka. Podnosząc cały ciężar ciała, naraża się na bardzo duże przeciążenia. Zapalenie ścięgna Achillesa to początkowy etap procesu chorobowego, dlatego też odczuwając pierwsze oznaki bólu, trzeba odwiedzić specjalistę. Jeśli zlekceważymy objawy, może dojść do entezopatii, naderwań, a nawet zerwania ścięgna. Przyczyny zapalenia ścięgna Achillesa upatruje się w nadmiernym przeciążeniu ścięgna (ścięgno Achillesa jest słabo ukrwione, więc wolniej się regeneruje). U sportowców, którzy nadmiernie eksploatują swój układ ruchu, pojawiają się stany zapalne. Dodatkowo przyczyn zapalenia ścięgna Achillesa upatruje się w wadach postawy, nieprawidłowym obuwiu, przebytych w przeszłości urazach stopy, braku właściwego przygotowania do wysiłku, nadwadze. Jeżeli ból ścięgna Achillesa wywołany jest stanem zapalnym lub entezopatią leczenie odbywa się stosunkowo szybko. Należy wyeliminować obciążenia. W bardziej zaawansowanych etapach choroby potrzebne jest leczenie rehabilitacyjne falą uderzeniową (3-5 zabiegów), schładzanie miejsca bólu, masaż poprzeczny i kinesiotaping. Fala uderzeniowa jest skuteczną terapią w zapaleniu ścięgna Achillesa, gdyż jest ona falą mechaniczną, która działa z dużą intensywnością na zmienione chorobowo tkanki.
Fala uderzeniowa Wskazania. Kolano skoczka – staw kolanowy jest stabilizowany przez aparat więzadłowy. Struktura ta jest najczęściej narażona na przeciążenia u sportowców. Istotą problemu jest naderwanie poszczególnych włókienek więzadła, powodujące jego osłabienie i ból kolana. Przyczyną pośrednią jest dysbalans mięśniowy uda, prowadzący do zaburzeń biomechaniki, zarówno stawu kolanowego, jak i całej kończyny. Leczenie opiera się na fali uderzeniowej (3-5 zabiegów), masażu poprzecznym więzadła, kinesiotapingu, krioterapii/zimnych okładach. W przypadku zaawansowanym terapie rozszerza się o zabiegi jonoforezy, laser czy magnoterapię.